Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 03.06.2018 21:11:20 

ateliér PaedDr. Ivany Pančákovej

       

projekt "Naša stanica" (24.4.-30.6.2008, vestibul Železničnej stanice Prešov) ..... inštalácia "Biela" (mystický les) - ateliér Ivany Pančákovej

projekt"Osídlenie"     .... krajinársky kurz, Chorvátsko, Orebič, 11. - 20.jún 2007

Sme národ, ktorý si hľadá miesto pre svoju osadu. Chceme sa usídliť  v krásnom, príjemnom a  zdravom prostredí, ktoré by prijalo nás a našu kultúru a uživilo by nás svojimi plodmi.

12.júna 2007 sme sa v ranných hodinách vylodili (vybusili)) na chorvátskom pobreží.... Hneď na druhý deň ráno sme sa pustili do  kvalitného prieskumu okolia. Najlepší naši topografi zhotovili podrobnú mapu okolia, označili prameň pitnej vody, chodníčky, obydlia domorodcov... a iné veľmi dôležité skutočnosti. Skupina prieskumníkov sa podujala zhotoviť sumár rastlín a živočíchov, ktoré sa v okolí vyskytujú a dokonca preskúmali ich prípadné využitie.

                          

Udomácnili sme sa. Začíname komunikovať. Hľadáme symboly a znaky v tunajšom prostredí a vytvárame spoločnú reč.  Vytvorili sme návrh písma, podobá sa na piktogramy  ... dúfam, že sa dohovoríme.

    

Teraz je čas na kultúru ... z miestnych prírodných zdrojov sme vyrobili nádherné šperky, ale i výrobky pre bežný každodenný život.

     

Máme svoj charakteristický odev, biely šat je vyzdobený veľmi subjektívne. Každý má na ňom to, čo mu z minulého života najviac chýba. Niektorí majú odkazy na svojom šate zašifrované viac, iní sú čitatelnejší...

         

A nezabúdame na duchovno. Labyrint je pre nás základným meditačným prostriedkom. Jeho zhotovenie i samotné putovanie v ňom, je cestou k samému sebe, cestou do svojho vnútra. Labyrint je spleťou ciest a možností, je to otázka rozhodnutí ... a je všade okolo nás.

      

Sme národ obdarený talentom a silným vzťahom k výtvarnému umeniu. Tvoríme. Je to pre nás samozrejmosť.

                              

Kultový sviatok. Maľba na telo. Možno trochu divočiny. Tanec.

        

Podnikli sme výpravnú cestu do širšieho okolia. Vylodili sme sa na neďalekom ostrove Korčula a podrobne ho preskúmali. Má zaujímavú architektúru, pamiatky a je tam veľa cudzincov... ale naše územie je predsa len malebnejšie.

      

TOPlist